RSS
środa, 08 listopada 2017
Zbieramy składki rodzicielskie
Drodzy Rodzice,
Chciałabym przypomnieć, że rozpoczęliśmy zbieranie składek rodzicielskich, z których pokrywane są wydatki związane z różnymi imprezami i konkursami dla naszych dzieci oraz z funkcjonowaniem szkoły w bieżącym roku szkolnym. Staramy się, żeby program imprez był ambitny i jak najbardziej atrakcyjny dla naszych dzieci. Między innymi od zebranych składek rodzicielskich zależy, w jakim stopniu uda nam się go zrealizować. Mamy nadzieję, ze podobnie jak w poprzednich latach, możemy liczyć na Państwa wsparcie.  
 
Wysokość składek:
=================
6.000 Ft za jedno dziecko
8.500 Ft za dwójkę rodzeństwa
i 10.000 Ft za trójkę rodzeństwa i więcej dzieci uczęszczających do SPK w Budapeszcie. Przyjmujemy również z wdzięcznością większe wpłaty, jeśli ktoś chce i jest w stanie wspomóc szkołę większą kwotą.
 
Wplaty gotówką (prosimy o odliczoną kwotę)
=====================================
Wpłaty przyjmują:
Poniedziałek oraz środa w godz. 18-19 – Marek Skrodzki
Wtorki w godz. 17.30-18.30 – Marlena Horvath tel. +36 20 3470275
 
Wpłaty na konto
===============
Szülők a Lengyel Iskólaért Alapitvány
10918001-00000021-78340001
UniCredit Bank Hungary Zrt.
 
Wpłat można dokonywać do 15 grudnia.
Z góry dziękujemy wszystkim, którzy uiszczając składkę przyczyniają się do tego, by nasza szkoła jak najlepiej pracowała dla dobra naszych dzieci.
 
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Binienda-Górzyńska
w imieniu Rady Rodziców
13:20, budapeszt2017
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 października 2017
Biuletyn szkolny nr 1/2017

08:18, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
Informacja o 1%

Możemy już potwierdzić, że w 2017 roku Fundacja Rodzice dla Szkoły Polskiej, dzięki której realizujemy projekty edukacyjne, organizujemy konkursy i nagrody dla uczniów naszej Szkoły zebrała z 1% 569.679 forintów. Listę kilkudziesięciu ubiegłorocznych projektów, możliwych dzięki wsparciu z 1% znajdziecie Państwo na naszym blogu: http://rodzicewbudapeszcie.blox.pl/html Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

 projekt Młodzi Tłumacze

Drodzy Rodzice,

Chciałbym poinformować Was o projekcie Młodzi Tłumacze, który zbliża się właśnie do finiszu. W jego ramach grupa 15 dwujęzycznych (polsko-węgierskich) uczniów naszej szkoły, gimnazjalistów i licealistów, przetłumaczyła na węgierski książkę Anny Onichimowskiej pt. Dziesięć stron świata. Praca odbywała się pod nadzorem profesjonalnej tłumaczki Patrycji Pászt, która dokonała też redakcji ostatecznej wersji tekstu. W tej chwili tłumaczenie złożone jest w wydawnictwie Typotex, które ma wydać książkę na kwietniowy Festiwal Książki.

Pracujemy nad zdobyciem funduszy w celu ściągnięcia na to wydarzenie autorki. Mamy nadzieję, że pozostała część projektu przebiegnie bez problemów i wkrótce już będziemy mogli się cieszyć świeżo wydaną książką. Dam znać kiedy tak się stanie. Zakładając, że projekt okaże się sukcesem szkoła, we współpracy z rodzicami, będzie mogła w przyszłości go powtórzyć z nową grupą młodych tłumaczy.

Serdecznie pozdrawiam,

Jerzy Celichowski08:10, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
Protokół z zebrania Rady Rodziców SPK w Budapeszcie (dalej „Szkoła”)

W dniu 04.10.2017r. odbyło się zebranie Rady Rodziców. Uczestniczyło w nim 11 osób: Jerzy Celichowski, Marlena Horváth, Adam Kowalewski, Monika Ziółkowska, Beata Sokołowska, Agnieszka Żakowska, Joanna Binienda-Górzyńska, Małgorzata Brain, Joanna Filipek-Gonczi, Monika Haraszti, Anna Maciąg. W spotkaniu uczestniczyła także na zaproszenie Rady Rodziców Pani Kierownik Beata Mondovics.

Zebranie odbyło się według następującego planu:

1. Wybory Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej

2. Omówienie najważniejszych planowanych projektów na rok szkolny 2017/2018

3. Pomoc i udział rodziców oraz Rady Rodziców w planowanych projektach w roku szkolnym 2017/2018

4. Zatwierdzenie projektu budżetu

Ad.1. Obecni na zebraniu wybrali w głosowaniu jawnym komisję wyborczą w składzie: Jerzy Celichowski i Anna Maciąg.

Po przedstawieniu kandydatów do Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej oraz po sporządzeniu kart do głosowania odbyło się głosowanie tajne, w którym do:

Rady Rodziców wybrani zostali:

- Joanna Binienda-Górzyńska – Przewodnicząca Rady Rodziców

- Monika Ziółkowska - Sekretarz

- Marek Skrodzki – Skarbnik

Komisji Rewizyjnej wybrani zostali jednogłośnie:

- Adam Kowalewski

- Beata Sokołowska

Ad.2. Pani Kierownik Beata Mondowics przedstawiła planowane w roku szkolnym 2017/2018 imprezy szkolne, w tym m.in: wizytę pisarza G. Kasdepke, teatru JAHA, wokalistki D. Curyłło, poruszyła kwestie organizacji święta Szkoły, wizyty uczniów z Gimnazjum z Polski, inicjatywę sprzątania grobów polskich, Dni dwujęzyczności. Beata Mondovics przypomniała ponadto propozycję wyjazdu do Włoch i udziału w uroczystości pod Monte Cassino, a także inicjatywę organizacji rodzinnego wyjazdu do Polski dla zainteresowanych rodzin, którego propozycję przygotuje Małgorzata Brain. Podkreśliła, że w tym roku pojawiła się także inicjatywa organizacji ogólnoszkolnej wycieczki do Lwowa. Monika Ziółkowska zapytała o możliwość zorganizowania w tym roku szkolnym wycieczki dla najmłodszych dzieci. Beata Mondovics poprosiła o uzgodnienie w tym zakresie z p. A. Petrovics i przygotowanie propozycji wycieczki. Jerzy Celichowski przedstawił aktualny stan projektu „Młodzi tłumacze”, w ramach którego ukaże się w języku węgierskim książka, przetłumaczona przez uczniów Szkoły. Ponadto, Marlena Horvath zaproponowała organizację dla dzieci dyskoteki z okazji Andrzejek i podjęła się jej realizacji. W związku z planowanymi w kalendarzu Szkoły obchodami świąt państwowych i złożeniem kwiatów pod tablicą J. Piłsudskiego i pomnikiem gen. J. Bema, Monika Ziółkowska zwróciła uwagę na konieczność oszczędnego gospodarowania ograniczonymi środkami. Po tym oświadczeniu Monika Ziółkowska przeprosiła obecnych, że musi wyjść i opuściła zebranie.

Pozostali na zebraniu Rodzice jednogłośnie przyjęli planowany przez szkołę kalendarz imprez.

Ad.3. Decyzja: Rada Rodziców ustaliła wysokość dobrowolnej, rocznej składki rodzicielskiej w roku szkolnym 2017/2018 na kwotę:

- 6.000 Ft (za jedno dziecko),

- 8.500 Ft (za dwójkę rodzeństwa),

- 10.000 Ft (za trójkę rodzeństwa i więcej), uczęszczających do SPK w Budapeszcie.

Składka będzie zbierana do dnia 15.12.2017 r. Rada Rodziców zgadza się by składki przekazywać na konto Fundacji Rady Rodziców. Zbiórka składki następować ma przez skarbnika oraz za pośrednictwem rad klasowych i osoby współpracującej ze skarbnikiem p. Marleny Horvath. Uchwała w tej sprawie zapadła jednomyślnie.

Ad. 4. Rada Rodziców jednomyślnie zaakceptowała projekt budżetu na rok szkolny 2017/2018. (w załączeniu). Jednocześnie Rada Rodziców postanowiła pozostawić samodzielnej decyzji Kierownik Szkoły wydatki na cele Szkoły w ramach przyjętego budżetu do kwoty 10000 ft brutto.

W tym miejscu zebranie zakończono.

Budapeszt, 05.10.2017 r.

Protokół przygotowała Joanna Binienda-Górzyńska

 

Preliminarz stałych wydatków Rady Rodziców w roku szkolnego 2017/2018 (HUF)08:08, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 czerwca 2017
sprawozdanie z działalności Rady Rodziców w roku szkolnym 2016/17

Sprawozdanie z działalności Rady Rodziców w roku szkolnym 2016/2017

 

Jak w poprzednich latach wielu rodziców wspomogło naszą szkołę na szereg sposobów, oto oni:

 • Państwo Gerula, którzy już w zeszłym roku szkolnym wrócili do kraju, w czasie swojego listopadowego pobytu w Budapeszcie spotkali się z nami, aby przekazać szkole na cele edukacyjne laptopa, za co im szczególnie dziękujemy.

 • Katarzyna Potocka zakupiła niezbędny sprzęt do szkoły.

 • Sebastian Stanowski opracował plakat na Święto Szkoły.

 • Państwo Haraszti przekazali na rzecz szkoły sprzęt elektryczny.

 • W sprzątaniu szkoły przed początkiem udział wzięli Jerzy Celichowski, Renata El Nagar oraz Agata Szeligowska.

 • Mamy z pierwszej klasy zorganizowały zakupy prezentów książkowych dla uczniów na uroczystość pasowania.

 • Rodzice z klasy III SP włączyli się w pomoc w organizacji przedstawienia kukiełkowego dla naszych pierwszaków.

 • Gábor Deák był moderatorem spotkania "Młodych Polaków i Węgrów" w ramach obchodów 60. rocznicy Powstania Węgierskiego 1956 r.

 • Jerzy Celichowski zainicjował a potem koordynował projekt Młodzi Tłumacze. Lidka Somlói włączyła się w projekt jako fundraiserka.

 • Wielu rodziców zaangażowało się w pomoc w bibliotece.

 • Rodzice z klas drugiej i trzeciej szkoły podstawowej zorganizowali dla uczniów degustację jesiennych sałatek.

 • Iza Kislow-Bisztrai, Marlena Horváth i Marek Skrodzki zbierali składki rodzicielskie (zebrali 362 000 forintów).

 • Andrzejki pomogły organizować Renata Niżałowska, Aneta Székesi, Agnieszka Pogány. Joanna Górzyńska i Monika Ziółkowska.

 • Paczki mikołajowe pakowała Marlena Horváth, Aurelia Pignitzky i Krystyna Stefańska.

 • Wielu rodziców przyniosło wspaniałe potrawy na szkolny stół wigilijny.

 • Mamy z klasy drugiej pomogły w organizacji pieczenia szkolnych pierniczków (Iza Kislow-Bisztrai, Joanna Hernik, Joanna Wojnowska).

 • Kilka osób pomogło przy organizacji balu karnawałowego (p. Maciusiewicz, Renata Niżałowska, Krystyna Stefańska, Aneta.Székesi, i inni)

 • Wielu rodziców zaangażowało się w przygotowanie strojów dla dzieci występujących w przedstawieniu "Piast Kołodziej"w reżyserii Tünde Trojan: państwo Brain, Niżałowscy, Potoccy, Skrodzcy, Stachowscy, Székesi.

 • W trakcie święta szkoły wielu rodziców przyniosło słodki poczęstunek i napoje. Edyta Deák, Danuta Misiąg-Ollar i Krzysztof Szarkowicz włączyli się w przygotowanie oprawy muzycznej konkursu "Jaka to melodia". Piotr Bedyński opracował prezentowane slajdy.

 • W zorganizowaniu wycieczki szkolnej nad Balaton pomogli państwo Vasút.

 • Przez cały rok w dowożeniu dla szkoły paczek z książkami i podręcznikami z Polski szkołę wspomagał Przemysław Twardowski. 

 • Pomocy w usprawnianiu komputerów szkolnych i sprzętów udzielali Piotr Bedyński . 

 • Iwona Tóth od lat bezpłatnie prowadzi księgowość naszej fundacji.

 • Joanna Hernik pomogła w organizacji warsztatów z animacji.

 • Państwo Nagy-Karpiniak, państwo Székesi i Joanna Górzyńska pomogli w organizacji Pikniku Rodzinnego.

 • Joanna Górzyńska, Marlena Horváth I Joanna Wojnowska pomogły w organizacji występu najmłodszych członków zespołu Polonez w naszej szkole.

 

Wszystkie te osoby wymieniamy z jednej strony by w ten sposób podziękować im za ich pomoc a z drugiej by zachęcić wszystkich do podobnego zaangażowania w przyszłości. Kto w tym roku nie dał radę pomóc naszej szkole może to zrobić w następnym roku.

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Jerzy Celichowski

w imieniu Rady Rodziców

blog Rady Rodziców: http://rodzicewbudapeszcie.blox.pl

10:09, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 stycznia 2017
1% podatku
Drodzy Rodzice,

Zbliża się pierwszy termin składania zeznań podatkowych i dlatego zwracam się do Was z prośbą o 1% Waszych podatków dla naszej fundacji Rodzice dla Szkoły Polskiej (po węgiersku Szülők a Lengyel Iskoláért Alapítvány).

Dla Waszej informacji, oto projekty, które w minionym roku fundacja wsparła:
 •  wycieczka szkolna na Dolny Śląsk ( 4 dni).
 • piknik średniowieczny z udziałem Bractwa Rycerskiego z Kłodzka,
 • spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Staur,
 • warsztaty muzyczne "Wiosna w muzyce",
 • trzygodzinna wycieczka tematyczna po Budapeszcie "Śladami walk powstańczych 1956 r. w Budapeszcie",
 • bal karnawałowy dla dzieci, 
 • warsztaty teatralne prowadzone przez Tunde Trojan (przygotowanie szkolnej grupy teatralnej do udziału w Mniejszościowym Przeglądzie Teatralnym w Budapeszcie),
 • zajęcia teatralne w teatrze Bethlen Teri Szinhaz,
 • obchody święta szkoły pod hasłem "Rok Teatru Narodowego",
 • popularyzacja czytelnictwa w ramach "Miesiąca Języka Polskiego",
 • zakup książek do szkolnej biblioteki,
 • warsztaty teatralne (kukiełkowe) dla młodszych dzieci,
 • capstrzyk patriotyczny z okazji 11 listopada,
 • szkolenie dla nauczycieli i rodziców pt."Rozdroża tożsamości dzieci dwukulturowych" prowdzący - prof. H. Grzymała - Moszczyńska, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego,
 • paczki mikołajkowe dla uczniów szkoły,
 • obchody 60.rocznicy powstania węgierskiego - m.in. dyskusja młodych na temat " Czy narodowe doświadczenie jest inspiracją czy kulą u nogi ?", spotkanie ze świadkiem historii panem Gyulą Csicsem, autorem książki "Rewolucja Węgierska 1956. Pamiętnik dwunastolatka"

W bieżącym roku przekazane nam środki planujemy przeznaczyć na realizację kolejnych projektów takich jak:

 • organizację święta szkoły - warsztaty muzyczne i występ,
 • wycieczkę szkolną do Polski,
 • organizację festynu z okazji Dnia Dziecka,
 • projekt translatorski dla gimnazjalistów i licealistów ( przetłumaczenie książki młodzieżowej pt. Dziesięć stron świata Anny Onichimowskiej),
 • spektakl teatralny polskiego teatru,
 • spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim,
 • spotkanie z twórcami kultury ludowej ( goście z Podhala),
 • szkolne obchody 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego i 200 rocznicy śmierci Tadeusz Kościuszki,
 • warsztaty teatralne, wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych.
 • warsztaty, dziennikarskie i fotograficzne dla uczniów,
 • wymiana ze szkołą polską - wyjazd pod Monte Cassino,
 • warsztaty metodyczne dla nauczycieli i rodziców,
 • zajęcia językowe przygotowujące do egzaminu z j.polskiego i polskiej matury,
 • zajęcia konwersacyjne dla starszych uczniów,
 • otwarcie Centrum wsparcia dla rodziców dzieci dwujęzycznych i dwukulturowych,
 • zakup książek do biblioteki.

A oto dane naszej fundacji:

Nazwa: Szülők a Lengyel Iskoláért Alapítvány

Numer podatkowy (adószám): 18723854-1-13

Z góry bardzo dziękujemy za Wasz 1% - oby zebrało się ich jak najwięcej!

Pozdrawiam serdecznie,

Jerzy Celichowski

w imieniu Rady Rodziców

środa, 04 stycznia 2017
rezultaty zbiórki składki rodzicielskiej
Drodzy rodzice,

Zakończyliśmy zbieranie składek rodzicielskich. W tym roku zebraliśmy 329 000 forintów za 63 dzieci (z setki uczęszczających do naszej szkoły obecnie), jeśli wliczyć wpłaty zeszłorocznych zapominalskich, którzy wpłat dokonali w styczniu 2016 roku (rozliczamy się w roku kalendarzowym) w sumie jest to 362 000 forintów.

Jest to świetny rezultat w porównaniu z ubiegłymi latami: w zeszłym roku zebraliśmy 278 500 forintów co odpowiada składkom za 59 dzieci, dwa lata temu 240 000 forintów za 48 dzieci. Szereg rodziców dobrowolnie płaciło większe sumy niż te, które zalecała Rada Rodziców (składki nie są obowiązkowe). Wszystkim wpłacającym bardzo dziękuję! Dziękuję też serdecznie zbierającym składki: Marlenie Horváth, Izie Kislow i Markowi Skrodzkiemu.

Ci, którzy z różnych powodów nie zdołali składki wpłacić a chcieliby to zrobić mogą wpłacić składkę bezpośrednio na konto Fundacji Rodzice dla Szkoły Polskiej (10918001-00000021-78340001 UniCredit Bank Hungary Zrt.).

Serdecznie wszystkich pozdrawiam,

Jerzy Celichowski

w imieniu Rady Rodziców

20:32, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 listopada 2016
1% za rok 2015
Drodzy rodzice,

Dowiedziałem się, że nasza fundacja dostała z zeszłorocznego 1% sumę 387 045 forintów. Wszystkim, którzy przekazali swój 1% serdecznie dziękujemy - i polecamy się również na przyszłość!

Pozdrawiam,

Jerzy Celichowski

poniedziałek, 07 listopada 2016
składki rodzicielskie

Drodzy rodzice,

Jak co roku zaczynamy zbierać składki rodzicielskie. Ich wysokość nie zmieniła się: 6.000 Ft za jedno dziecko, 8.500 Ft za dwójkę rodzeństwa i 10.000 Ft za trójkę rodzeństwa i więcej uczęszczających do SPK w Budapeszcie. Oczywiście, przyjmujemy większe wpłaty jeśli ktoś chce i jest w stanie wspomóc szkołę większą kwotą.

Nasze wpłaty pomagają w pracy szkoły: z nich (oraz innych środków) pokrywane są wydatki związane z jej funkcjonowaniem zamieszczone w poniższym budżecie przyjętym przez Radę Rodziców.

Wpłat dokonywać można osobiście u Marka Skrodzkiego w poniedziałki i wtorki oraz Izy Kisłow-Bisztrai w środy. Ponadto można wpłacać je bezpośrednio na konto naszej fundacji Rodzice dla Szkoły Polskiej (Szülők a Lengyel Iskólaért Alapitvány 10918001-00000021-78340001 UniCredit Bank Hungary Zrt.). Wpłat można dokonywać od jutra aż do 7 grudnia.

Z góry dziękuję wszystkim, którzy w ten sposób chcą przyczynić się do tego by nasza szkoła jak najlepiej pracowała dla dobra naszych dzieci.

Pozdrawiam serdecznie,

Jerzy Celichowski

w imieniu Rady Rodziców


PS Przy okazji przypominam, że wszystkie informacje związane z działalnością Rady Rodziców można znaleźć na jej blogu http://rodzicewbudapeszcie.blox.pl/html


  Wydatki Przewidywany całościowy koszt Wydatki do grudnia 2016 Wydatki do lipca 2017
1 - nagrody na konkursy (zgodnie z harmonogramem wydarzeń szkolnych) 70 000 30 000 40 000
  warsztaty literacko - plastyczne 20 000 8 000 12 000
2 - materiały na konkursy (kolorowe papiery, artykuły spożywcze,świeczki ) 60 000 30 000 30 000
  kolorowe drukowanie 20 000 10 000 10 000
3 - wywołanie zdjęć - PRZYJACIEL SZKOŁY 10 000 0 10 000
4 - kwiaty pod pomnik na uroczystości państwowe 25 000 15 000 10 000
  -capstrzyk patriotyczny pod tablicą J.Piłsudskiego 30 000 30 000 0
5 - bal karnawałowy 30 000 0 30 000
6 - Rajd po Budapeszcie 30 000 0 30 000
7 warsztaty teatralne w teatrze 20 000 10 000 10 000
8 - organizacja święta szkoły 100 000 0 100 000
9 - papiery na dyplomy 3 000 1 000 2 000
10 - nagrody książkowe na zakończenie roku 100 000 0 100 000
11 - ramki na zdjęcia dla Przyjaciela Szkoły 10 000 0 10 000
12 - dofinansowanie wycieczki do Polski ** 200 000   200 000
13 - inne     0Tagi: rada
19:46, jerzycelichowski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22